Szafa czy garderoba?

Szafa Alaska

Jeszcze do niedawno, podczas projektowania domu lub mieszkania, rzadko wydzielano specjalną przestrzeń do przechowywania odzieży. Efektem były ogromne ilości szaf ubraniowych i komód, ustawianych w każdym wolnym kącie, które i tak nie mieściły wszystkich ubrań. Obecnie garderoby przeżywają prawdziwy renesans, niwelując między innymi problem z brakiem miejsca na składowanie ubrań sezonowych.

WYMARZONA GARDEROBA

Nawet największa szafa nie zastąpi garderoby z prawdziwego zdarzenia. Takiej, jaką widzimy w hollywoodzkich produkcjach, mieszczącej zarówno odzież, jak i ubrania czy dodatki. Z drugiej strony wymaga wydzielenia specjalnego pomieszczenia wielkości małego pokoju, co wielu osobom może wydawać się niepotrzebną stratą miejsca. Jeśli jednak posiadamy odpowiednio dużą przestrzeń, warto wyznaczyć miejsce na choćby niewielką garderobę, w której umieścimy stelaże z wieszakami, otwarte szafki na buty oraz duże lustro.

Garderoba Grand z szafą
Garderoba Grand z szafą

Trzeba przy tym pamiętać o pozostawieniu wolnego miejsca, w którym będzie można wygodnie się przebrać. Odzieży sezonowej, której obecnie nie nosimy, nie należy przechowywać na wieszakach, ponieważ będzie się niepotrzebnie kurzyła, tylko umieścić w zamkniętych szafkach, które również powinny znaleźć w garderobie swoje miejsce. Przyda się też komoda z szufladami do przechowywania bielizny oraz dodatków.

SZAFA FUNKCJONALNA JEST

Jeżeli na urządzenie garderoby nie mamy absolutnie żadnych szans, trzeba rozejrzeć się za pojemną i funkcjonalną szafą lub szafami. Ubrania przechowujemy zazwyczaj w trzech miejscach. W sypialniach znajduje się osobista odzież każdego z domowników, oraz bielizna i bielizna nocna. W przedpokoju trzymamy odzież wierzchnią całej rodziny. Na strychach, w piwnicach oraz we wszelkiego rodzaju schowkach- ubrania sezonowe oraz nienoszone, ale z jakiegoś powodu przechowywane.

JAKIE SZAFY WYBRAĆ?

Zaczynając od szafy sypialnianej- ponieważ jest ona najczęściej używana, powinna być wygodna i funkcjonalna. Oprócz relingu z wieszakami musi zawierać również półki na ubrania, których nie należy wieszać, przydadzą się także szuflady lub pojemniki na bieliznę i drobiazgi. Jeśli szafa jest wysoka i sięga do samego sufitu, warto mieć pod ręką niewielką drabinkę, która ułatwi sięganie. Nieodłącznym elementem szafy w sypialni powinno być również duże lustro (może być umieszczone na zewnątrz lub wewnątrz szafy), pozwalające na zobaczenie się w kompletnej stylizacji.

Szafa sypialniana
Szafa sypialniana

Szafa w przedpokoju będzie służyć do przechowywania płaszczy i kurtek wszystkich domowników. Jeżeli w domu są dzieci- można umieścić dodatkowy reling lub wieszaki na ich poziomie, tak, aby mogły samodzielnie sięgać po swoje ubrania. Dodatkowo powinny w niej znaleźć się półki, na których znajdzie się miejsce na nakrycia głowy oraz szaliki. Rękawiczki najwygodniej jest trzymać w szufladzie, lub jeśli takiej brak- w dedykowanym pojemniku w szafie. Dobrze, jeżeli szafa jest też wyposażona w półki, na których możemy zmieścić obuwie. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem do przedpokoju będzie szafa z przesuwanymi drzwiami wyposażonymi w lustro.

Szafa z przesuwnymi drzwiami
Szafa z przesuwnymi drzwiami

Do piwnicy lub na strych lepiej wybrać szafę z samymi półkami, ponieważ ubrania zbyt długo przechowywane na wieszakach nieładnie się odkształcają. Ważne jest też zapewnienie odpowiedniej wentylacji np. przez zastosowanie otworów wentylacyjnych w drzwiach, dzięki czemu unikniemy zapachu stęchlizny na długo nieużywanej odzieży.

You may also like