Jakie powinny być meble dla dzieci?

zestaw-mebli-dzieciecych-jimi-bialy

Urządzenie pokoju dziecięcego to spora inwestycja i nie lada przedsięwzięcie. Choć producenci mebli proponują ogromny wybór produktów dedykowanych dla dzieci, nie jest łatwo znaleźć meble, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i rodzicom, a do tego będą trwałe i funkcjonalne, a przede wszystkim bezpieczne. Na co należy zwracać uwagę, żeby po roku czy dwóch nie żałować zakupu?

mebloscianka-misiek
Meblościanka Misiek

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeśli chcemy ze spokojnym sercem zostawiać naszą pociechę samą w pokoju, należy usunąć z niego wszystkie potencjalne zagrożenia. Z tego też powodu meble dla dzieci powinny być stabilne i solidnie wykonane, żebyśmy mieli pewność, że pod naszą nieobecność nic się nie przewróci ani nie urwie. Muszą być wykonane z mocnych i odpornych materiałów, co automatycznie wyklucza szklane oraz lustrzane elementy. Powinny też posiadać gładką powierzchnię i zaokrąglone krawędzie. W pokoju małych dzieci niewskazane są również drobne elementy dekoracyjne, takie jak ozdobne gałki do szafek, które mogłyby zostać oderwane i połknięte. Należy również zwrócić uwagę, czy meble nie zostały wykonane z toksycznych surowców np. pomalowane farbami, które mogłyby zaszkodzić dziecku lub wywołać u niego alergię. Kompletując umeblowanie dla dzieci warto pytać sprzedawcę o posiadane atesty, które dają gwarancję, że kupowany produkt odpowiada poszczególnym normom.

Funkcjonalność umeblowania

Meble dla dzieci muszą być dobrze dopasowane do potrzeb dziecka np. posiadać rozwiązania pozwalające na dostęp do wszystkich szafek, zapewniać wygodną pozycję w czasie zabawy i odpoczynku, a także umożliwić przechowywanie wszystkich dziecięcych skarbów. Producenci oferują wiele praktycznych rozwiązań np. meble modułowe lub systemowe, pozwalające na ciągłą rozbudowę i szybką zmianę aranżacji. Godne uwagi są także tzw. kombajny, czyli meble, które spełniają jednocześnie wiele funkcji. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie do niewielkich pokoików oraz pomieszczeń, które muszą być dzielone przez rodzeństwo. W pokojach dziecięcych sprawdzają się również meble wyposażone w kółka np. skrzynie na zabawki, pufy czy mobilne kontenery.

zestaw-mebli-dzieciecych-jimi
Zestaw mebli dziecięcych Jimi

Dla dziewczynki i dla chłopca – żywe meble dla dzieci

Wybierając meble do pokoju dziecięcego nie można zapominać, że powinny one stymulować ich rozwój. Dlatego warto postawić na ładne, żywe kolory i atrakcyjne dekoracje. Dzieci bardzo lubią pokoje urządzone w określonym stylu, dziewczynka na pewno z przyjemnością zamieszka w komnacie księżniczki a chłopiec w kryjówce pirata. Taki wystrój pobudzi ich wyobraźnię i zachęci do wymyślania pasjonujących zabaw w gronie rówieśników. Godne polecenia są też meble z dekoracjami o walorach edukacyjnych np. ze znakami drogowymi, zwierzętami czy flagami państw. Możliwości, żeby urządzić pokój dla dziecka ciekawie i funkcjonalnie jest naprawdę wiele. Meblując dziecięcy pokój nie wolno zapominać o pozostawieniu odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni do zabawy oraz dokładnego wyznaczenia miejsca poszczególnych przedmiotów. Zastosowanie kolorowych pojemników oraz oznaczenie szuflad pomoże w szybkim sprzątaniu po zabawie i zachęci maluchy do samodzielnego dbania o porządek.

sofa-ada
Sofa Ada – Fotel rozkładany – meble dla dzieci

Dziś opowiadała Anita – meble dla dzieci to jej konik, wie o nich prawie wszystko 🙂 Chcesz wiedzieć więcej? Podpowiemy i doradzimy. Zadzwoń do nas +48 602 500 841 lub zobacz na http://www.nameblowej.pl

You may also like