Stół i krzesła do jadalni – moje wymarzone królestwo

Stół i krzesła do jadalni

Jesteście w stanie wyobrazić sobie mieszkanie, tudzież dom, bez stołu oraz krzeseł? Raczej nie. O ile domowa aranżacja nie została ukierunkowana na klimaty ascetyczne, na podłodze więc widnieje coś więcej niż… tylko i wyłącznie podłoga, miejsce na stół i krzesła musi się znaleźć. Wbrew pozorom istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, bowiem postępując zgodnie z nimi każde wnętrze będzie wyglądało iście królewsko. Zarówno duża, przestronna jadalnia, gdzie nie trzeba zważać na ograniczenia przestrzenne, jak i niewielkich rozmiarów kuchnia, gdzie każdy centymetr ma znaczenie.

stol-k2
Stół K2

Jadalnia stanowi pomieszczenie, które służy do spożywania posiłków

Dziś zwykle zlokalizowana jest w pobliżu kuchni, by zapewnić swobodę w serwowaniu posiłków. Dawniej jednak odległość pomiędzy jadalnią, a kuchnią była znacznie większa. Od czasów średniowiecza różnice te dochodziły nawet do kilku pięter. Niezmienne jednak pomimo upływu lat pozostało umeblowanie. Czyli podstawę stanowiły i dalej stanowią, stół wraz z krzesłami.

Stół spełnia swoje funkcje praktyczne i wybierając go zwracamy przede wszystkim uwagę na rozmiar oraz kwestie wizualne. Zapominając o tym, iż w kulturze europejskiej posiada szerokie znaczenie symboliczne. To symbol domu i domowego ogniska, przy którym cała rodzina zasiada do wspólnych posiłków.

Krzesło stanowi równie ważny element wyposażenia. W branży meblarskiej to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych sprzętów, mający za sobą naprawdę bogatą historię.
Wiedząc już co nieco o stołach oraz krzesłach, możemy skupić się na aspekcie praktycznym.

stol-i-krzesla-do-jadalni-zestaw
Stół i krzesła do jadalni zestaw

Wskazówki, jak wybrać stół i krzesła:

– stół winien być wygodnym, trwałym i dostosowanym do liczby domowników oraz miejsca, jakim dysponujemy,
– pod względem kształtu, do wyboru mamy stoły owalne, okrągłe, kwadratowe oraz tradycyjne – prostokątne. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się owalne lub okrągłe. Eliminują ostre krawędzie, o które łatwo się zahaczyć. Doskonałe także do domów, gdzie nieustannie buszują małe dzieci, nie zważające na ryzyko „nadziania” się na ostry kant stołu. Poza tym średnio dla liczby 6 biesiadników przy stole prostokątnym potrzebujemy powierzchni 7,5 m2, zaś przy owalnym aż o 1,5 m2 mniej,
– materiał, z którego wykonany jest stół zadecyduje nie tylko o efekcie wizualnym, ale i jego trwałości. Ci, którzy chcą być zawsze w modzie powinni wybrać drewno. Materiał trwały, piękny, elastyczny pod względem możliwości wyboru koloru, a do tego nigdy nie wychodzący z mody. Nowoczesne i delikatne materiały, w tym szkło, sprawdzą się w miejscach, które przede wszystkim spełniają charakter reprezentacyjny, a sam stół nie będzie zbyt często użytkowany. Szklany, solidny stolik wytrzyma także wiele dziecięcych działań – rozlewanie, malowanie, rozsypywanie,
– rozmiar to ogromne znaczenie. Dobieramy go pod względem wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy,
– ustawienie – odległość pomiędzy ścianą, a stołem powinna wynosić 80-100 cm.

stol-szklany-do-jadalni-mars
Stół szklany do jadalni Mars

Zachowaj ergonomię i wybierz stół i krzesła praktycznie:

Aby zachować ergonomię zarówno spożywania posiłków, jak i ewentualnej pracy, warto trzymać się następujących zasad:
• odległość krawędzi płyty roboczej od podstawy powinna mieścić się w przedziale 68 – 73 cm
• odległość od podłogi do listwy podpłytowej tak zwany prześwit pionowy powinna wynosić minimum 60 cm,
• długość krawędzi roboczej na jedno miejsce co najmniej 55 cm;
– kupując od razu komplet – stół wraz z krzesłami – łatwiej o dopasowanie wszystkiego pod względem stylistyki oraz rozmiarów. Jeśli jednak oddzielnie kupujemy stół i krzesła, jedno do drugiego najlepiej przymierzyć w sklepie. Bez problemu powinniśmy sięgać nogami do podłogi oraz rękami do blatu stołu. Optymalną wysokością jest 45-49 cm od podłogi, zaś pomiędzy siedziskiem, a stołem należy zachować odległość 30 cm,
– liczy się również wygodne oparcie, czyli wyprofilowane krzesło. Wysokie oparcia nie powinny jednak wystawać więcej niż 20 cm ponad blat, ponieważ dadzą wrażenie przytłoczenia,
– bardzo wygodna opcja to krzesła z podłokietnikami. W tym wypadku musimy jednak dysponować nieco większą przestrzenią,
– stawiając na stoły rozkładane sprawdzamy, w jaki sposób rozkładają się. Czy część wysuwana lub podnoszona, która powiększa nam powierzchnię jadalną jest dość stabilną i ma odpowiednie podparcie. Nadto, czy nie mam problemów z rozłożeniem oraz złożeniem stołu.

stol-skladany-z-taboretami-expres-8-zestaw-kuchenny
Stół składany z taboretami Expres 8 zestaw kuchenny

Podsumowując, gdy w grę wchodzi kupno stołu oraz krzeseł, zwracamy uwagę nie tylko na aspekty wizualne. A i nie pomijając symbolicznych faktów, z pewnością wybierzemy coś, co będzie i funkcjonalne, i praktyczne, i wizualnie satysfakcjonujące.

O stołach i krzesłach w jadalni opowiadała nasza mistrzyni dobrych pomysłów – Ania.
Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do nas +48 602 500 841 lub zobacz na http://www.nameblowej.pl

You may also like