Idealny kolor szafek do Twojej kuchni

Kuchnia stanowi serce domu. To tutaj spędzamy sporo swojego wolnego czasu. Przygotowujemy posiłki dla bliskich i dla siebie. Niejednokrotnie siadamy przy oknie i z kubkiem ulubionego napoju w ręku przyglądamy się zaokiennym wydarzeniom. Innym zaś razem tworzymy atmosferę domowej imprezy z przyjaciółmi, gdzie kilka przekąsek wystarczy, by spędzić tu cudowny czas.

Względem urządzania mamy jednak nie lada orzech do zgryzienia. Nie tylko dlatego, że pozostaje nam wybór szafek, sprzętu i wszystkich drobiazgów, które decydują o efekcie końcowym. Ogromne znaczenie dla naszej kuchni mają kolory szafek. Jak je wybierać, na co stawiać i jak pogodzić aktualne trendy z własnymi gustami?

Najpowszechniej stosuje się łączenia kolorów, takich jak szarości, biele czy też beże. To kolory dość uniwersalne i z powodzeniem można je wpisać w klimat wnętrz zarówno bardzo tradycyjnych, jak i tych całkiem nowoczesnych. Nie przytłaczają, pozostawiają miejsce na modyfikacje. Dają wrażenie czystości, przestronności i takiej nutki elegancji, która po cichu marzy się każdemu z nas.

Kuchnia Chamonix 260 cm
Kuchnia Chamonix 260 cm

Znacznie rzadziej stawia się na ostre, żarówiaste bądź niecodzienne barwy, które mogą przytłoczyć całą kuchenną aranżację. Z drugiej strony soczysta żółć, malinowa czerwień czy też mocny fiolet pachnącego bzu kusi, nieprawdaż? Takie połączenia też mają racje bytu. Należy tylko wiedzieć, jak łączyć, by efekt końcowy był satysfakcjonującym.

Kuchnia Katia - szerokość 300 cm
Kuchnia Katia – szerokość 300 cm

Doskonale sprawdza się zastosowanie jednej barwy na szafkach górnych, a drugiej na dolnych. Ciemniejsza barwa u góry zestawiona z jasnym kolorem na dole nadaje wyjątkowego charakteru. Zaś kombinacja w drugą stronę sprawia, że pomieszczenie powiększa się optycznie.

Pamiętać warto również o tym, że im bardziej wyrazisty kolor szafki kuchennej, im mocniej charakterystyczne fronty bądź detale, do tego stosowane naprzemiennie tym prostsze konstrukcje szafek winny zagościć w kuchni. Soczyście kolorowe szafki świetnie sprawdzą się w połączeniu ze stalą i chromem. Pamiętajmy o tym, że urozmaicenie w postaci nie tylko żywych barw, ale i frontów mocno błyszczących, drewnianych, fornirowanych czy też z przeszkleniami, wymaga ukrycia sprzętów i akcesoriów w szufladach oraz szafkach. Na wierzchu zaś pozostawimy jedynie to, co jest eleganckie, ma ciekawy design bądź stanowi charakterystyczny element ozdobny. Łączymy więc minimalizm z bardzo mocnymi i wyrazistymi akcentami.

Kuchnia Latte 260 cm
Kuchnia Latte 260 cm

Kolory frontów można również dobrać w taki sposób, by wyznaczały poszczególne strefy w kuchni. Z kolei urozmaicone, kształtne i bogate w detale szafki opatrzmy barwami stonowanymi, jasnymi. Dziś modne są połączenia monochromatyczne, kolory z podstawowej palety. I te świetnie sprawdzą się właśnie w „wybajerzonych” konstrukcjach kuchennych.

Kuchnia Laura 180 cm
Kuchnia Laura 180 cm

Jednym słowem, nie warto przesadzać. Co nie oznacza, że nasza kuchnia musi być nudną i standardową. Wręcz nie powinna taką być! Pobudźmy ją i ożywmy. Sprawmy, by gotowanie nie było tylko mechaniczną czynnością, ale niemalże epopeją na skalę światową. Kolory szafek zadecydują o tym czy nasza kuchnia stanie się bestsellerem, czy też może wnętrze skromnej noweli połechta mile nasze gusta.

O kuchennych kolorach opowiadała Ania, nasza specjalistka od oryginalnych pomysłów

Masz pytania? Zapraszamy na www.nameblowej.pl, doradzimy i podpowiemy – wysyłkowy sklep meblowy

You may also like