Kanapy rozkładane, sofy i fotele.
Nie w każdym mieszkaniu jest miejsce na wygospodarowanie oddzielnej sypialni. Bardzo często pokoje muszą pełnić różne funkcje w zależności od pory dnia. To samo pomieszczenie w ciągu dnia jest salonem lub pokojem do pracy, a nocą służy do spania. Bardzo dobrym rozwiązaniem do takiego mieszkania są rozkładane meble wypoczynkowe z funkcją spania. W zależności od potrzeb można wybierać między kanapami rozkładanymi, sofami lub fotelami.
Pojemnik na pościel bardzo ważna rzecz
Najbardziej popularnym w ubiegłych latach typem mebla wielofunkcyjnego była klasyczna wersalka tapicerowana, która w ciągu dnia staje się szeroką kanapą z podłokietnikami lub bez nich. Rozkłada się w ten sposób, że opuszczone oparcie oraz siedzisko tworzą płaska powierzchnię do spania. Jej zaletą jest fakt, że wersalka po rozłożeniu poszerza się o nie więcej niż 60 cm w stronę środka pomieszczenia, a więc nie potrzebuje wiele miejsca, nie ma też obawy, że w pokoju zabraknie przestrzeni do przemieszczania się. Atutem jest też zazwyczaj bardzo duży pojemnik na pościel. W stanie rozłożonym na wersalce mogą się wygodnie wyspać dwie osoby. Ponieważ jej długość jest niezmienna, może również bez rozkładania posłużyć jako miejsce do spania dla jednej osoby.
Kolejnym wariantem oferowanym przez sklepy są kanapy rozkładane, sofy oraz fotele z tzw. wózkiem. Składają się z pojemnika z wysuwanego pojemnika na pościel na kółkach oraz ramy z oparciem. Po wyciągnięciu wózka na stelaż należy położyć materace pełniące wcześniej funkcję siedziska. W ten sposób otrzymujemy łózko ze sztywnym zagłówkiem w postaci oparcia kanapy. W zależności od pierwotnej szerokości kanapy- po rozłożeniu może zapewniać miejsce do spania dla dwóch, trzech lub (w przypadku fotela) jednej osoby. Rozkładanie jest proste i nie wymaga używania siły, jednak otrzymane legowisko zazwyczaj nie należy do najwygodniejszych. Choć ten typ mebla zapewnia bardzo wygodne miejsce do siedzenia, do spania powinien być używany raczej sporadycznie. Dodatkowo, aby rozłożyć kanapę lub fotel, trzeba zapewnić dużo miejsca z przodu. Taki mebel na pewno świetnie sprawdzi się w salonie, w którym od czasu do czasu możemy przenocować odwiedzających nas gości.
W sprzedaży można spotkać także kanapy rozkładane typu „amerykanka”. Składa się ona z trzech połączonych zawiasami modułów, z których dwa służą za oparcie a jeden za siedzisko. W stanie złożonym jest niewiele większa od kanapy z wózkiem i może stanowić bardzo wygodne miejsce do odpoczynku. Rozkłada się przez pociągnięcie siedziska, wskutek czego oparcie rozkłada się jak harmonijka i trzy moduły tworzą jedną powierzchnię do spania. Ze względu na to, że wysuwa się dość mocno do przodu, wymaga zapewnienie dużej ilości miejsca. Minusem jest też niezbyt duży pojemnik na pościel. Jest jednak znacznie wygodniejsza do spania niż kanapa z wózkiem. W zależności od szerokości kanapy, może służyć jako łóżko dla dwóch lub trzech osób.
Kolejną formą rozkładanego mebla wypoczynkowego jest kanapa lub sofa typu sedak, zwana też „belgijką”. Jej twórcy postawili głównie na dzienne użytkowanie, ponieważ komfort spania na takiej kanapie nie należy do najwyższych. Po zdjęciu siedziska w kanapie rozkładanej znaleźć można rozkładany stelaż z materacem, który po wyjęciu tworzy prowizoryczne łóżko. Ponieważ konstrukcja zajmuje całą przestrzeń przeznaczoną zazwyczaj do przechowywania pościeli, mebel ten nie ma pojemnika. Jeżeli jednak szukamy kanapy lub sofy z awaryjnym miejscem do spania, warto przyjrzeć się „belgijce”, która zazwyczaj zapewnia wygodne miejsca do siedzenia, miękkie oparcia i podłokietniki.
Wybierając rodzaj mebla rozkładanego warto więc przemyśleć, jaką funkcję będzie on pełnił najczęściej i dobrać rozwiązanie, które najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom. Bez względu na to, na jaki typ mebla się zdecydujemy- kanapy rozkładane, sofy nowoczesne, czy fotele na pewno pozwolą lepiej zagospodarować przestrzeń i wykorzystać ja na wiele rożnych sposobów.
podpowiadała Anita, projektant przestrzeni i krajobrazu
www.nameblowej.pl, internetowy sklep meblowy