Lata mijają, moda się zmienia, a szafka na buty to mebel, który był, jest i będzie ważnym elementem wyposażenia przedpokoju. Dlaczego? Bo przecież trzeba gdzieś umieścić obuwie, by nie stało na widoku. I byśmy spiesząc się do pracy nie potknęli się o ulubioną parę butów swoich, naszych pociech czy innych domowników.
Modny design, łatwy montaż bez konieczności wołania fachowca, a przy tym korzystna cena. Ileż to razy szukając tej ,,jedynej” szafki na miarę naszych potrzeb producenci kusili nas tymi właśnie walorami? Ilu z nas przyjęło przynajmniej raz w życiu te kryteria za te najważniejsze. I święcie wierząc, że mebel będzie pasował i się sprawdzi ,kupowało szafkę w ciemno? Po czym z wielkim bólem oddawało towar do sklepu, bo idealny mebel w naszym przedpokoju okazał się niewypałem? Aby szafka na buty spełniała swoje funkcje użytkowe, a przy tym nie była przeszkodą, o którą będziemy się obijać, pamiętajmy o kilku bardzo istotnych rzeczach.
Każdy centymetr ma znaczenie, czyli gabaryty szafki a metraż przedpokoju
Przed zakupem szafki należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej wymiarami, czyli wysokością, szerokością i głębokością. Jeśli poznamy już gabaryty mebla, przystępujemy do bardzo dokładnego pomiaru naszego przedpokoju. Tutaj interesować będą nas parametry. Ważne są: długość i szerokość przedpokoju, a także odległości między drzwiami, wnękami itp. Nie zapominajmy również o wymierzeniu odległości między meblami, do których dokupujemy szafkę na buty. W tym również między meblami stojącymi po drugiej stronie szafki na buty. Dzięki temu zapewnimy sobie swobodne poruszanie się po przedpokoju bez konieczności przeciskania się między meblami czy obijaniem się o nie.
Jeśli wybrana szafka nie pasuje, bo przedpokój jest wąski i nieustawny , nie załamujmy rąk. Skorzystajmy wtedy z pionowych szafek na buty. Są one równie pojemne, jak tradycyjne poziome. A przy tym nie zabierają tak bardzo potrzebnej w wąskich pomieszczeniach przestrzeni. Ponad to pionowe szafki posiadają różną głębokość, więc znalezienie odpowiedniego mebla nie będzie większym problemem.
Kto/co/gdzie/ile?- czyli Ilość przechowywanego obuwia
Jeszcze przed zakupem szafki, zastanówmy się, jakiego rodzaju obuwie i w jakiej ilości będziemy przechowywać. Dobrze zaplanowany zakup to taka szafka, w której to, co chcemy swobodnie się zmieści. A wepchnięte na siłę buty nie wylatują na podłogę przy każdym otwarciu szafki. Modele wyposażone w przynajmniej kilka półek oraz dodatkowe szuflady czy szafki są bardzo dobrym rozwiązaniem. Mebel ma służyć kilku domownikom czy rodzinie z dziećmi.
W ten sposób każdy będzie miał swoją półkę, a dzieci, już od najmłodszych lat nauczą się porządkowania przestrzeni. W dzisiejszych czasach producenci postarali się, aby tego typu szafki były dostępne zarówno w wersji poziomej jak i pionowej oraz posiadały różne wymiary. Niektórzy producenci mebli oferują też szafki na buty z dodatkową otwieraną od góry klapą. Daje to miejsce na przechowywanie obuwia zimowego. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych szafek na buty są również mniejsze szuflady. Takie rozwiązanie umożliwia przechowanie kluczy czy innych przydatnych drobiazgów, dzięki czemu mebel częściowo przejmuje rolę komody.
Ładne nie znaczy solidne, czyli materiał użyty do produkcji szafki
Wszyscy chcemy, by zakupiona przez nas szafka na buty służyła nam dłuższy czas. Pamiętajmy, że kluczem do trwałości i wytrzymałości mebla, nawet mimo intensywnego użytkowania, jest tworzywo użyte do produkcji. Bardzo dobrym materiałem używanym w stolarstwie meblowym jest drewno sosnowe i modrzewiowe. Kupując drewniane szafki na buty, musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami niż w przypadku szafek wykonanych z innych materiałów. Zakup ten jednak się opłaca, gdyż drewniane meble cechuje wysoka jakość i wieloletnia trwałość.
Inny materiał używany do produkcji szafek na buty to płyta MDF. Meble wykonane z tego materiału są tańsze niż drewniane, lecz również bardzo wytrzymałe i trwałe. Aby wybrać szafkę na buty z MDF należy zwrócić uwagę na grubość płyty. Meblem bardzo dobrej jakości jest np. szafka wykonana z płyty o grubości 18 mm. Ważną rolę odgrywają również detale takie jak np. obrzeże wzmocnione PCV lub ABS. Wykorzystanie tych tworzyw do wzmocnienia obrzeża dodatkowo zwiększa odporność mebla na zarysowania, a tym samym jego żywotność. Jeśli tylna ścianka szafki została wykonana z płyty HDF będziemy mieć pewność, że mebel posłuży nam wiele lat, zatem wydatek się opłaci.
Przedpokój w dobrym guście-czyli dopasowanie szafki do wystroju wnętrza
I na koniec najważniejsze. Faktura, deseń i kolorystyka, szczegóły wizualne o kluczowym znaczeniu dla harmonijnej kompozycji szafki na buty z pozostałymi meblami w przedpokoju. Deseń mebli i szafki na buty powinien być podobny, by kompozycja się nie gryzła, tak samo z kolorystyką i fakturą . W przypadku awangardowych aranżacji przed podjęciem się tego wyzwania, najlepiej sięgnąć do fachowych katalogów lub zasięgnąć rady specjalisty od urządzania wnętrz. Rzecz w tym, by to, co miało być odważną aranżacją z użyciem szafki na buty nie zmieniło przedpokoju w graciarnię pełną kompletnie nie pasujących do siebie mebli.
podpowiadała Ania, dobre rady zawsze ma