Szafka na buty – jak kupować, żeby potem nie żałować

szafa_na_buty

Lata mijają, moda się zmienia, a szafka na buty to mebel, który był, jest i będzie ważnym elementem wyposażenia przedpokoju. Dlaczego? Bo przecież trzeba gdzieś umieścić obuwie, by nie stało na widoku. I byśmy spiesząc się do pracy nie potknęli się o ulubioną parę butów swoich, naszych pociech czy innych domowników.

Modny design, łatwy montaż bez konieczności wołania fachowca, a przy tym korzystna cena. Ileż to razy szukając tej ,,jedynej” szafki na miarę naszych potrzeb producenci kusili nas tymi właśnie walorami? Ilu z nas przyjęło przynajmniej raz w życiu te kryteria za te najważniejsze. I święcie wierząc, że mebel będzie pasował i się sprawdzi ,kupowało szafkę w ciemno? Po czym z wielkim bólem oddawało towar do sklepu, bo  idealny mebel w naszym przedpokoju okazał się niewypałem? Aby szafka na buty spełniała swoje funkcje użytkowe, a przy tym nie była przeszkodą, o  którą będziemy się obijać, pamiętajmy o kilku bardzo istotnych rzeczach.

Każdy centymetr ma znaczenie, czyli gabaryty szafki a metraż przedpokoju

Przed zakupem szafki należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej wymiarami, czyli  wysokością, szerokością i głębokością. Jeśli poznamy już gabaryty mebla, przystępujemy do bardzo dokładnego pomiaru  naszego przedpokoju. Tutaj interesować będą nas parametry.  Ważne są: długość i szerokość przedpokoju, a także odległości między drzwiami, wnękami itp.  Nie zapominajmy również o wymierzeniu odległości między meblami, do których  dokupujemy szafkę na buty. W tym również   między meblami stojącymi po drugiej stronie szafki na buty. Dzięki temu zapewnimy sobie swobodne poruszanie się po przedpokoju bez konieczności przeciskania się między meblami czy obijaniem się o nie.

Jeśli wybrana szafka nie pasuje, bo przedpokój jest  wąski i nieustawny , nie załamujmy rąk.  Skorzystajmy wtedy z pionowych szafek na buty. Są one równie pojemne, jak tradycyjne poziome. A przy tym nie zabierają tak bardzo potrzebnej w wąskich pomieszczeniach przestrzeni. Ponad to pionowe szafki posiadają różną głębokość, więc znalezienie odpowiedniego mebla nie będzie większym problemem.

Szafka na buty 2KLS 56
Szafka na buty 2KLS 56

Kto/co/gdzie/ile?- czyli  Ilość przechowywanego obuwia

Jeszcze przed zakupem szafki, zastanówmy się, jakiego rodzaju obuwie i w jakiej ilości będziemy przechowywać. Dobrze zaplanowany zakup to taka szafka, w której to, co chcemy swobodnie się zmieści. A wepchnięte na siłę buty nie wylatują na podłogę przy każdym otwarciu szafki. Modele wyposażone w przynajmniej kilka półek oraz dodatkowe szuflady czy szafki są bardzo dobrym rozwiązaniem. Mebel ma służyć kilku domownikom czy rodzinie z dziećmi.

W ten sposób każdy będzie miał swoją półkę, a dzieci, już od najmłodszych lat nauczą się porządkowania przestrzeni. W dzisiejszych czasach producenci postarali się, aby tego typu szafki były dostępne zarówno w wersji poziomej jak i pionowej oraz posiadały różne wymiary. Niektórzy producenci mebli oferują też szafki na buty z dodatkową otwieraną od góry klapą. Daje to miejsce na przechowywanie obuwia zimowego. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych szafek na buty są również mniejsze szuflady. Takie rozwiązanie umożliwia przechowanie kluczy czy innych przydatnych drobiazgów, dzięki czemu mebel częściowo przejmuje rolę komody.

Szafka na buty ABS P-6
Szafka na buty ABS P-6

Ładne nie znaczy solidne, czyli  materiał użyty do produkcji szafki

Wszyscy chcemy, by zakupiona przez nas szafka na buty służyła nam dłuższy czas. Pamiętajmy, że kluczem do trwałości i wytrzymałości mebla, nawet mimo intensywnego użytkowania, jest tworzywo użyte do produkcji.  Bardzo dobrym materiałem używanym w stolarstwie meblowym jest drewno sosnowe i modrzewiowe. Kupując drewniane szafki na buty, musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami niż w przypadku szafek wykonanych z innych materiałów. Zakup ten jednak się opłaca, gdyż drewniane meble cechuje wysoka jakość i wieloletnia trwałość.

Szafka na buty drewniana SBM 3
Szafka na buty drewniana SBM 3

Inny materiał używany do produkcji szafek na buty to płyta MDF. Meble wykonane z tego materiału są tańsze niż drewniane, lecz również bardzo wytrzymałe i trwałe. Aby wybrać szafkę na buty z MDF należy zwrócić uwagę  na grubość płyty. Meblem bardzo dobrej jakości jest np. szafka wykonana z płyty o grubości 18 mm. Ważną rolę odgrywają również detale takie jak np. obrzeże wzmocnione PCV lub ABS. Wykorzystanie tych tworzyw do wzmocnienia obrzeża dodatkowo zwiększa odporność mebla na zarysowania, a tym samym jego żywotność.  Jeśli tylna ścianka szafki została wykonana z płyty HDF będziemy mieć pewność, że mebel posłuży nam wiele lat, zatem wydatek się opłaci.

Przedpokój w dobrym guście-czyli dopasowanie szafki do wystroju wnętrza

I na koniec najważniejsze. Faktura, deseń i kolorystyka, szczegóły wizualne o kluczowym znaczeniu dla harmonijnej kompozycji szafki na buty z pozostałymi meblami w przedpokoju. Deseń mebli i szafki na buty powinien być podobny, by kompozycja się nie gryzła, tak samo z kolorystyką i fakturą . W przypadku awangardowych aranżacji przed podjęciem się tego wyzwania, najlepiej sięgnąć do fachowych katalogów lub zasięgnąć rady specjalisty od urządzania wnętrz. Rzecz w tym, by to, co miało być odważną aranżacją z użyciem szafki na buty nie zmieniło przedpokoju w graciarnię pełną kompletnie nie pasujących do siebie mebli.

Szafka na buty Riva
Szafka na buty Riva

podpowiadała Ania, dobre rady zawsze ma

www.nameblowej.pl – internetowy sklep meblowy

You may also like